I karkonoski turniej golfa, wrzesień 2013
2013-09-01, EdwardOstrowskiI karkonoski turniej golfa, wrzesień 2013 o puchar Prezydenta Jeleniej Góry. Więcej informacji w zakładce golf.
Zapraszamy Państwa do udziału w niecodziennej zabawie jaką jest GOLF.
Grupa zapaleńców, miłośników tej gry pragnie obalić mit że jest to sport drogi, dla ludzi bogatych, starszych, sport pozbawiony emocji.
Parę faktów które warto znać zanim wypowiesz Swoją opinie.
Historia golfa
Prawdziwe pochodzenie golfa jako dyscypliny sportowej nie jest jasne. Jedna wersja zakłada, ze dyscyplina ta wywodzi się ze Szkocji, z okresu późnego średniowiecza. Sport podobny do dzisiejszego golfa opisywany był już w lutym 1297 roku w Holandii.
Była to gra z kijem i piłką skórzaną. Kto uderzył piłkę mniej razy przed trafieniem do tarczy celnej z odległości kilkunastu metrów, wygrywał. Reguły dzisiejszego golfa są takie same jak te, które wymyślono w Szkocji. Pewne jest, ze sport nazywany słowem „golf” został zakazany przez Parlament Szkocji w XV wieku. Niektórzy naukowcy jednak uznają, że taki zakaz obowiązywał dla gry podobnej do shinty lub berliny, przypominającej bardziej nowoczesny hokej na trawie, niż golfa. Na początku golf uprawiany był w Szkocji i Anglii, skąd rozpowszechnił się na cały świat. Najstarsze pole golfowe na świecie to Old Links al Musselburgh Racecourse. Istnieje świadectwo, które dowodzi, że golf był uprawiany już 1672 roku, a Maria I Stuart, królowa Szkocji, zachwycała się nim już w 1567 roku. Słowo „golf” pochodzi od słowa holenderskiego „kolf” co oznacza laska, maczuga, kij.
Golf jako forma rekreacji
Golf jest sportem dla każdego, choć wymaga sprawności fizycznej oraz przyzwoitej kondycji (w czasie jednej rundy golfa przeciętny golfista, noszący samodzielnie swoją torbę golfową, spala do 2500 kcal). Mimo to może go uprawiać zarówno 70-latek, jak i 10-latek. Przejście przez wszystkie dołki na polu zajmuje zwykle od 4 do 6 godzin, w trakcie których cały czas przebywa się na świeżym powietrzu i wykonuje umiarkowany wysiłek fizyczny, polegający głownię na przespacerowaniu około 6-8 kilometrów wraz z ważąca kilkanaście kilogramów torbą z kijami.
Golf może być tani!
Golf jest często postrzegany jako sport bardzo elitarny, który uprawiają wyłącznie bogaci snobi. W krajach, w których sport ten jest bardzo popularny (USA, Wielka Brytania, Irlandia, Australia, Szwecja, Japonia, Islandia, Czechy), jest on jednak dość łatwo dostępny niemal dla każdego, kto naprawdę chce grać. Namiętni gracze w golfa zwykle należą do określonego klubu, którego członkowie wspólnie użytkują swoje pole golfowe i o nie dbają. Członkowie klubu tworzą zwykle rodzaj społeczności, która dzieli się kosztami utrzymywania pola. Komplet kijów golfowych z wózkiem lub torbą oraz specjalne buty są niedużym kosztem, a wiele klubów golfowych chętnie wypożycza kije początkującym, a specjalne buty nie są na początku bardzo potrzebne. Przykładem taniego pola w Polsce jest położone niedaleko Zielonej Góry kompleks Kalinowe Pole udostępniająca grę przez cały sezon dla członków za 1400 pln gdzie wyjazd na narty pochłonie w tydzień podobne koszty.
Golf jako sport zawodowy
W krajach anglosaskich golf jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych. Golf jako sport jest niemal w 100% opanowany przez graczy profesjonalnych, którzy żyją z jego uprawiania – podobnie jak to jest w przypadku tenisa.
Najlepsi golfiści należą do najlepiej opłacanych sportowców na świecie. Ich dochody są znacznie wyższe od dochodów tenisistów i są zbliżone do zarobków zawodowych koszykarzy i graczy w futbol amerykański.
Golfiści z Polski na arenie międzynarodowej
Przykladem z ostatnich dni jest Mateusz Gradecki, który w ostatniej edycji World Junior Golf Series zajął pierwsze miejsce, pokonujac aż 60 zawodników z całego świata. Jego klubowy kolega, Adrian Meronk, w tym samym turnieju zdobył drugie miejsce, a w marcu był trzeci w KenaKo South African World Juniors. Takie osiągniecia pozwalają mieć nadzieję na to, że być może, za kilka lat doczekamy się zawodników dobijajacych do światowej czołówki.
Golf podsłuchany.
Państwo Duńskie emerytom i rencistą refunduje możliwość gry w golfa uważając iż jest dla osób starszych to najlepsza forma rehabilitacji.
W niewielkiej obszarem Szkocji jest ponad 360 pól golfowych. Według statystyk w golfa gra 150 mln ludzi na całym świecie, w samej tylko Europie jest ich 4,2 mln. Anglicy szkolą w jednej grupie wiekowej po 30 tys. osób. W Polsce gra około 10 tysięcy golfistów.
Golf gra bez emocji. Nic bardziej mylnego!!!